Zaprojektuj kolory elewacji domu

Kolory elewacji domu – wszystko, co warto wiedzieć o ich łączeniu

W wielu przypadkach kolory elewacji domu oraz odcień dachu to kwestie, nad którymi zastanawiamy się nie tylko na samym początku prac nad projektem, ale również pod koniec budowy. Nawet jeśli podczas tworzenia projektu ustalimy, na które odcienie chcemy się zdecydować, wraz z biegiem czasu nasze upodobania mogą ulec zmianie i wówczas najbardziej problematyczne okazują się kolory elewacji domu. Warto wiedzieć, w jaki sposób połączyć kolorystycznie zewnętrzne elementy budynku, aby zyskać efekt, który będzie nie tylko idealny pod względem estetycznym, ale również niezwykle funkcjonalny.

Czytaj więcej

Dobrze jest przy tym pamiętać, że jeśli chodzi o kolor elewacji, wizualizacja staje się niezastąpionym narzędziem.

Kolory tynków na domach – w jaki sposób dobrać je do okolicy i naszych upodobań?

Zanim zdecydujemy się na wybór dachu, warto dowiedzieć się, czy plany zagospodarowania przestrzennego nie będą ograniczały naszych możliwości. Niekiedy okazuje się bowiem, że odcienie dachu zostały ściśle określone i muszą być podobne pod względem kolorystycznym dla wszystkich okolicznych budynków. Tego typu zapisy rzadko kiedy odnoszą się jednak do takich kwestii jak kolory elewacji domu, co pozwala na większą dowolność.

Po zapoznaniu się ze wspomnianymi planami powinniśmy zwrócić uwagę na miejsce, w którym znajduje się dom. W przypadku działek z dużą ilością zieleni kolory tynków na domach często są żywe i jasne, dzięki czemu pięknie komponują się z okolicą. Warto przy tym wspomnieć, że jeśli chodzi o tynki zewnętrzne kolorystyka w jasnych odcieniach optycznie powiększa dom. Ponadto pastelowe kolory świetnie łączą się zarówno z grafitowym, jak i brązowym dachem. Niektóre jasne beże lub szarości sprawdzają się z kolei w przypadku czerwonych dachów. Decydując się na odważniejszy kolor elewacji i dachu wizualizacja przed wykonaniem projektu będzie bezpieczną opcją, która pozwoli upewnić się, czy wybrane odcienie pasują do naszego gustu.

Zalety jasnych i ciemnych kolorów elewacji domu

Rozważając różne kolory elewacji domu, wiele osób w pierwszej kolejności zastanawia się, czy wybrać jasne, czy ciemne odcienie. Wbrew pozorom nie jest to prosty wybór, a dokonanie właściwej decyzji często zależy nie tylko od indywidualnych upodobań, ale również od budżetu i miejsca, w którym znajduje się dom. Na przykład kolory tynków na domach w podmiejskich miejscowościach często są bardziej różnorodne i żywe niż te znajdujące się w miastach. W większości przypadków powodem okazuje się okoliczna zieleń, która lepiej wygląda z pastelowymi odcieniami.

Jeśli chodzi o tynki zewnętrzne kolorystyka w jasnych odcieniach wymaga częstszego odświeżania. Szybciej uwidaczniają się na niej zacieki oraz zanieczyszczenia powstałe w wyniku spalin czy dymu z kominów. Dlatego też w przypadku osób, którym zależy przede wszystkim na funkcjonalności, lepszym wyborem mogą okazać się ciemne kolory. Podczas wyboru koloru dachu i elewacji na wizualizacji zobaczymy jednak, że tego typu odcienie optycznie zmniejszają budynek. To sprawia, że kiedy decydujemy się na dom o mniejszych wymiarach, odcienie czerni lub ciemnej szarości mogą nie zagwarantować nam pożądanego efektu.

Prezentowane na ilustracji odcienie kolorów mają wyłącznie charakter poglądowy, nie należy się nim sugerować przy zakupie*

Wyślij ten projekt na maila:

Sprawdź inne modele

Powrót do góry