Aktualności

FARBA GRUNTUJĄCA – KIEDY STOSOWAĆ?

Malowanie ścian jest kluczowym elementem w wykańczaniu wnętrz, bardzo dużo czasu poświęcimy na to aby dobrać kolory, które będą odpowiadały naszym indywidualnym gustom oraz podniosą walory estetyczne pomieszczeń. Warto pamiętać, że na to czy dane wnętrze będzie cieszyło nasze oko na dłużej, ogromny wpływ mają również parametry techniczne zastosowanych materiałów oraz poprawność wykonania poszczególnych etapów malowania.

Dlaczego warto gruntować ściany?

Bez wątpienia bardzo ważnym etapem jest odpowiednie przygotowanie powierzchni przed aplikacją właściwej warstwy dekoracyjnej. W zdecydowanej większość przypadków sprowadza się to do zagruntowania podłoża, dzięki czemu farba dobrze pokryje ściany i sufity, mocno do nich przylgnie, a w przyszłości nie będzie się łuszczyć i odrywać. Chęć zaoszczędzenia pieniędzy i czasu, może skłonić do podjęcia decyzji o pominięciu tego etapu, w praktyce najczęściej okaże się to dużo bardziej kosztowne a zaoszczędzony czas trzeba będzie poświęcić na rychłe poprawki. Dwa najpopularniejsze rodzaje produktów przeznaczonych do gruntowania to grunt i farba gruntująca (nazywana również farbą podkładową), wybór zależy głównie od rodzaju przygotowywanej powierzchni oraz stanu jej struktury.

Kiedy stosować farbę gruntującą?

Farba gruntująca MITECH LG sprawdzi się przede wszystkim przy odświeżeniu ścian, wzmocni i poprawi przyczepność malowanej powierzchni a ponadto ujednolici kolor oraz fakturę właściwej farby nawierzchniowej, w znacznym stopniu ograniczając ryzyko wystąpienia smug oraz przebarwień. Tego typu farba szczególnie polecana jest jako warstwa podkładowa na płyty kartonowo-gipsowe, wysokie krycie doskonale wyrówna kolor płyty i szpachlowanych miejsc. Pełnię swoich właściwości farba gruntująca ukazuje podczas zamalowywania intensywnych kolorów – MITECH LG po prostu “odcina” stary kolor, dzięki czemu nie ma konieczności aplikacji kilku warstw farby dekoracyjnej, znacznie droższej od gruntującej. Ograniczeniu zużycia właściwej farby sprzyja również zmniejszona chłonność podłoża.

Kiedy stosować grunt?

Pomimo wielu zalet farba gruntująca nie nadaje się do wszystkiego. Jeżeli mamy do czynienia z podłożami starymi, wymagającymi radykalnego wzmocnienia (np. zniszczone, osypujące tynki) należy zastosować preparaty gruntujące – uniwersalny MITECH MG RELAX bądź głęboko penetrujący MITECH MG (przeważnie bezbarwne lub o lekko mlecznym zabarwieniu). Nadadzą się one do surowych nie malowanych wcześniej podłoży o bardzo wysokiej chłonności.

Sprawdzanie chłonności podłoża.

Ważne aby przed przystąpieniem do prac sprawdzić chłonność podłoża. Można to zrobić na kilka sposobów, a najprostszy to przejechanie po ścianie gąbką zwilżoną wodą z kranu – jeżeli woda wniknie w podłoże to znak, że jest ono chłonne. Jeżeli podłoże wpija niewielką ilość wody, oznacza to, iż jego chłonność jest ograniczona. Ważne jest aby nie przesadzać z ilością aplikowanego gruntu i nie doprowadzić do tzw. zeszklenia czyli zaschnięcia gruntu na powierzchni, bo to uniemożliwi malowanie farbą. Przy mniejszej chłonności, bezpieczniejsze będzie zastosowanie farby gruntującej.

Powrót do góry