Aktualności

SYSTEM TYNKÓW DEKORACYJNYCH MITECH EVOART

SYSTEM TYNKÓW DEKORACYJNYCH MITECH EVOART

System tynków dekoracyjnych Mitech EVOART

Moda na nowoczesne minimalistyczne wnętrza przyniosła ze sobą zainteresowanie tynkami strukturalnymi. Efekt surowego betonu, rdzy czy deski zastosowany na elewacji lub wewnątrz pomieszczeń w odpowiednich proporcjach, są ciekawymi dodatkami nadającymi całości ostatecznego wyrazu. Tynki dekoracyjne wewnętrzne są coraz chętniej wybierane przez architektów, projektantów wnętrz, profesjonalnych wykonawców, a także domorosłych majsterkowiczów, którzy sami wolą przeprowadzić metamorfozę swoich ulubionych przestrzeni. Mitech EVOART to system tynków dekoracyjnych, w którym to produkty specjalnie zostały dobrane tak, aby w połączeniu ze sobą pozwalały uzyskać trwały oraz atrakcyjny efekt, cieszący oko przez wiele lat.

 

Charakterystyka tynków strukturalnych

Uzyskanie oryginalnego wyglądu ścian i sufitów wymaga zastosowania unikalnych materiałów wykończeniowych. Tynk dekoracyjny to masa o podwyższonych właściwościach plastycznych, dzięki którym  możliwe jest formowanie jego struktury w nieregularne faktury imitujące beton, rdzę, lub cegłę. W zależności od pożądanego efektu tynk dekoracyjny potrzebny do jego wykonania może występować w kolorze lub w postaci bazy przeznaczonej do późniejszego malowania. Drugi wariant spotykany jest najczęściej wtedy gdy prace przy tworzeniu ostatecznego efektu podzielone są na kilka etapów.

Systemy tynków dekoracyjnych wewnętrznych Mitech EVOART składają się najczęściej z 2 lub 3  produktów koniecznych do uzyskania efektu dekoracyjnego. Pierwszym z nich jest preparat gruntujący, który zapewnia właściwą nośność podłoża, a zastosowany w kolorze doskonale imituje fugę w szablonie cegły. Drugi to – w zależności od wybranego efektu – masa tynku dekoracyjnego w kolorze lub biała – główny element systemu. Do wykończenia białej struktury przeznaczona jest odpowiednia farba lazurująca MITECH ARTPAINT. Choć w skład systemów wchodzą podobne produkty, ich składniki dobierane są z myślą o uzyskaniu konkretnego efektu.

BETON - SYSTEM TYNKÓW DEKORACYJNYCH MITECH EVOART

Tynk dekoracyjny beton

Jedną z najpopularniejszych i najchętniej tworzonych struktur jest tynk dekoracyjny betonowy. Dzięki zastosowaniu MITECH ARTBETON uzyskam ciekawy efekt o nieregularnej strukturze i surowym wykończeniu wiernie imitującym powierzchnie betonową. W zależności od pomysłu architektonicznego tynk strukturalny można  zastosować na zewnątrz jak i wewnątrz budynku na całej ścianie lub mniejszych elementach takich jak cokoły czy gzymsy.

Ostateczny efekt betonu dekoracyjnego z systemu Mitech EVOART można łatwo dostosować do swoich potrzeb, dzięki odpowiednim metodą aplikacji można uzyskać strukturę gładką lub bardziej wyrazistą z większą ilością wżerów o nieregularnych kształtach. MITECH ARTBETON dostępny jest również w kilku wariatach kolorystycznych dzięki czemu będzie pasował do różnych aranżacji. Wiele zależy od tego, w jaki sposób zostanie wykończona przestrzeń i jak dobrane będą dodatki. Tynk dekoracyjny beton,  można również modyfikować uzupełniając go o wzory dekoracyjne, szczególnie polecane są do tego farby imitujące kolory miedzi, złota czy srebra.

 

Tynk strukturalny wewnętrzny z efektem cegły

Do stworzenia aranżacji industrialnej często wykorzystuje się naturalne struktury ścian stropów. Jednak nie w każdym domu można wydobyć spod tynków ciekawy układ cegieł czy nietypowe konstrukcje stropów. Do uzyskania takiego efektu mogą przydać się tynki strukturalne imitujące efekt cegły. Mogą one zastąpić konieczność prowadzenia uciążliwego remontu bądź stosowania drogich płytek dekoracyjnych.

Tynk dekoracyjny MITECH DEKOMASA dzięki swojej konsystencji umożliwia użycie szablonów do odwzorowania struktury muru ceglanego wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Warto dodać, że tynk strukturalny przeznaczony do imitacji cegły jest gotową masą w kolorze i nie wymaga powtórnego malowania farbą lazurująca. Efekt cegły można uzyskać w kilku wariantach różniących się od siebie wzorem w zależności od użytego szablonu oraz rodzajem oraz ilością zastosowanych kolorów. Cegła poprzez zastosowanie prostego szablonu dekoracyjnego oraz specjalnej metody aplikacji  może być na przykład bardzo symetryczna o gładkiej strukturze. Aby uzyskać efekt cegły postarzonej należy zastosować szablon o bardziej nieregularnych kształtach, połączyć kilka odcieni tynku dekoracyjnego oraz dodać wżery podczas aplikacji.

 

Tynk strukturalny z efektem deskowania

Innym ciekawym elementem dekoracyjnym jest imitacja deski. Chociaż podobnie jak w przypadku pozostałych efektów nadaje się do zastosowania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku to obecnie zdecydowanie częściej spotykana jest  jednak na elewacji jako element dekoracyjny imitujący okiennice bądź symetrycznie biegnący wzdłuż całej ściany.

Do wykonania tego efektu potrzebny jest biały klej uniwersalny MITECH KOB zatarty na gładko na świeżo na ścianie,  na którym odciska się wzór deski za pomocą matrycy silikonowej. Uzyskaną strukturę po wyschnięciu należy pomalować farbą lazurującą MITECH ARTPAINT. Dzięki nieregularnej fakturze matrycy oraz ośmiu naturalnym odcieniom farby lazurującej, wykonany efekt wygląda bardzo realistycznie – wiernie naśladując prawdzie drewno.

 

Tynki dekoracyjne wewnętrzne – efekt rdzy

Nietypowe i surowe dekoracje cieszą się coraz większą popularnością. Nie można pominąć w tym miejscu imitacji rdzy, która obecnie cieszy się coraz większym powodzeniem. W dekoracji wnętrz tynk strukturalny imitujący efekt rdzy uznawany jest za ciekawy zabieg designerski. Rdzę możemy zobaczyć w różnych zastosowaniach,  od elementów dekoracyjnych w salonie, przedpokoju, czy kuchni, po całe ściany w sypialni.

Do uzyskania efektu najlepiej zastosować tynk dekoracyjny MITECH DEKOMASA w 3 odcieniach nakładanych jeden po drugim metodą „mokre na mokre” w nieregularny sposób z pomocą różnych narzędzi takich jak pędzel, gąbką lub paca – dzięki czemu całość wygląda nieszablonowo i naturalnie. Do wykonania efektu rdzy metalik stosujemy grafitowy kolor tynku strukturalnego MITECH DEKOMASA GRAFIT D03, który po wyschnięciu malowany jest farbą MITECH METALIK w kolorze MIEDZIANYM. Tynki dekoracyjne z efektem rdzy świetnie prezentują się w towarzystwie szkła lub drewna, ponieważ materiały te jeszcze lepiej podkreślają surowy charakter powierzchni.

Wszystkie tynki strukturalne Mitech to produkty wysokiej jakości, wytrzymałe na wilgoć, a nawet na mróz. Z ich pomocą szybko i bez większego wysiłku można wykonać dekoracyjną powłokę tynkarską.

Warto jednak pamiętać o odpowiednim zaplanowaniu i rozmieszczeniu takich powłok. Zbyt dużo różnorodnych powierzchni strukturalnych w jednym pomieszczeniu może sprawić, że aranżacja będzie wyglądać zbyt ciężko.

Powrót do góry