Aktualności

NAKŁADANIE, UKŁADANIE SIATKI NA STYROPIAN

Układanie siatki na styropianie

Nakładanie siatki na styropian – krótki poradnik

Prawidłowe układanie siatki na styropianie jest czynnikiem kluczowym dla uzyskania optymalnej wytrzymałości elewacji. Od jakości jej zatopienia zależy bowiem zdolność całej konstrukcji do znoszenia naprężeń. Popełnienie błędów w tym zakresie może skutkować m.in. pękaniem tynku, brakiem trwałości termoizolacji, a także spadkiem przyczepności i słabością styku, który funkcjonować będzie jedynie tam, gdzie zaaplikowana na siatkę masa zdołała przeniknąć przez uwzględnione w jej strukturze oczka.

Chcąc zatem uzyskać warstwę zbrojoną, która spełnia swoje funkcje ochronne, układanie siatki na styropian trzeba przeprowadzać skrupulatnie i z zachowaniem odpowiedniej kolejności podejmowanych działań. Aby ułatwić Państwu ten proces, poniżej zamieszczamy krótką instrukcję wyjaśniającą w kilku prostych krokach jego przebieg:

  1. Układanie siatki na styropianie można rozpocząć najwcześniej po upływie 72 godzin od montażu płyt ociepleniowych oraz zamocowaniu kołków. W momencie, w którym mocujący je klej osiągnie wstępne związanie.
  2. Po uprzednim zeszlifowaniu styropianu i wypełnieniu obecnych w nim szczelin należy nałożyć na jego powierzchnię klej.
  3. W kolejnym etapie następuje właściwe nakładanie siatki na styropian poprzez jej wtapianie w klej – podczas tego procesu należy zadbać o to, żeby siatka została zatopiona w obrębie całej swojej grubości bez powstawania fałd kleju.
  4. Poszczególne pasy siatki należy zatapiać (zgodnie z opisanym wcześniej schematem) na zakład o szerokości co najmniej 10 cm.
  5. Następnym krokiem po wyschnięciu kleju jest aplikacja kolejnej warstwy zaprawy. Jej zadaniem jest wygładzenie i wyrównanie uzyskanej uprzednio powierzchni. Grubość finalnej powłoki na tym etapie powinna wynosić 3-5 mm.
  6. Zakończywszy aplikację zaprawy, do kolejnego zadania można będzie przejść dopiero po wyschnięciu warstwy zbrojnej. Proces ten potrwa – przy sprzyjających warunkach otoczenia – minimalnie 48 godzin.
  7. Elementem kończącym układanie siatki na styropian jest naniesienie preparatu gruntującego pod docelowo aplikowany zewnętrzny tynk.
Powrót do góry